See demonstrointi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "demonstroida",
"3": "nti"
},
"expansion": "demonstroida + -nti",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "demonstroida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "demonstrointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "demonstrointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "demonstrointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "demonstroi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nti",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"demonstration (showing, explaining)"
],
"id": "en-demonstrointi-fi-noun-p6W7iddM",
"links": [
[
"demonstration",
"demonstration"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdemonstroi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞mo̞ns̠ˌtro̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"word": "demonstrointi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "demonstroida",
"3": "nti"
},
"expansion": "demonstroida + -nti",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "demonstroida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "demonstrointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstrointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstrointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "demonstrointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "demonstrointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "demonstroi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -nti",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ointi",
"Rhymes:Finnish/ointi/4 syllables"
],
"glosses": [
"demonstration (showing, explaining)"
],
"links": [
[
"demonstration",
"demonstration"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdemonstroi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞mo̞ns̠ˌtro̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"word": "demonstrointi"
}
Download raw JSONL data for demonstrointi meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.